489190-001 HP StorageWorks 81Q SFP+ 8Gb 1-Port PCI-e 2.0 x8 FC HBA
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 489190-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 8GB
- Host Bus Adapter
- Fiber Channel
- SFP+
- Single-Port
- PCI-Express 2.0 x8
- Part #: 489190-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Delivers twice the performance of 8 Gb FC HBAs for enterprises looking for SAN connectivity solutions to have unmatched performance, reliability, and server utilization..
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Generation: | 81Q |
| Channels: | Single |
| Product Type: | Fibre Channel HBA |
| Data Transfer Rate: | 8 Gbit/s |
| Connectivity technology: | Wired |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 131 °F |
| Host Interface: | PCI Express 2.0 |
| Host Bus: | PCI-e 2.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Interfaces:: | 1 x 8Gb Fibre Channel |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 30.48 cm |
| Width: | 6.35 cm |
| Depth: | 22.86 cm |
| Compatibility | ||
| HPE ProLiant DL120 Gen6 | HPE ProLiant DL160 Gen8 | |
| HPE ProLiant DL165 Gen7 | HPE ProLiant DL320 Gen6 | |
| HPE ProLiant DL360 Gen7 | HPE ProLiant DL360e Gen8 | |
| HPE ProLiant DL385 Gen7 | HPE ProLiant DL385p Gen8 | |
| HPE ProLiant DL380 Gen7 | HPE ProLiant DL380p Gen8 |